narzędzia,  powtórka

Rośliny na maturze – materiały do powtórki

Nie oszukujmy się – rośliny na maturze zdarzają się często. No i większość maturzystów za tym działem specjalnie nie przepada 😉
rośliny na maturze
Trzeba sobie z tym jakoś radzić, obłaskawić temat i sprawić, żeby powtórka była jak najmniej bolesna. Moja propozycja: gry online, które można odpalić na telefonie i powtórzyć temat np. w komunikacji miejskiej 😉 Ponadto trochę filmów, interaktywne schematy i nauka powinna być odrobinę prostsza. Oto moje propozycje:
  • Mszaki i paprotniki – jedna z pierwszych tego typu gier, jakie zrobiłam. Przyporządkowujemy cechy do odpowiedniej grupy roślin.
  • Tkanki roślinne – przyporządkowanie tkanki do odpowiedniego schematu. Uwaga! Podstawa programowa zakłada, że będziecie potrafili rozpoznać tkanki na podstawie rysunku i zdjęcia mikroskopowego, warto przećwiczyć.
  • Cykle rozwojowe – umiejętność interpretowania cykli przyda się nie tylko przy okazji ogarniania roślin! I zaklinam: cykli NIE UCZYMY SIĘ NA PAMIĘĆ.
  • Nagonasienne – powtórka całego materiału, plus na dole strony interaktywne zadania do zrobienia.
  • Kwiat – budowa, funkcjonowanie – znowu powtórka materiału i zadania na dole strony.
Funkcjonowanie nasion i kiełkowanie – film po angielsku, ale z polskimi napisami. Warto: niecałe 4 minuty, a zyskujecie szerszą perspektywę.
Rozmnażanie płciowe roślin – film po angielsku (spróbuję znaleźć chwilę i dodać polskie napisy)
Autorką gier i interaktywnych schematów jestem ja. Mam nadzieję, że dzięki nim rośliny na maturze przestaną spędzać Wam sen z powiek! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *