Muszę przyznać, do napisania tego posta zainspirowało mnie National Geographic, które postując informację o pewnym eksperymencie chińskich naukowców, wykazało się gigantyczną ignorancją w kwestii genetyki molekularnej (więcej pisałam o tym tutaj). Jeśli światowe wydawnictwa nie rozróżniają kodu genetycznego od informacji genetycznej, to dlaczego miałoby to być proste dla maturzystów? Więc wyjaśnimy sobie parę kwestii raz a porządnie.
Czym jest informacja genetyczna?

Czym jest kod genetyczny?
To prowadzi nas do prostej konkluzji: kod genetyczny jest rodzajem szyfru, który służy zapisaniu danej informacji (w tym przypadku informacji o budowie białka, która zapisana jest w kwasach nukleinowych). Może warto sobie uświadomić, jak często korzystamy z przeróżnych kodów: przykładowo, pisząc ten tekst, posługuję się kodem (alfabet łaciński) – możecie odkodować informacje, jakie staram się przekazać, ponieważ nauczyliście się tego kodu i umiecie rozszyfrować to, co piszę. Mamy też inne kody: alfabet Braille’a, alfabet Morse’a, kody kreskowe na opakowaniach prawie wszystkiego, co można kupić w sklepie, lub nuty, które są graficznym zapisem dźwięków.
Kod genetyczny a informacja genetyczna
Warto pamiętać o bardzo istotnej kwestii: kod genetyczny jest stały. Ludzie, to jest SPOSÓB ZAPISU. On nie może ulegać zmianom. Co innego informacja genetyczna (czyli nasze geny): ona ulega modyfikacjom, na skutek działań inżynierii genetycznej lub w bardziej naturalnej formie – na skutek mutacji. Wtedy najczęściej dochodzi do zmian w budowie białka (chociaż nie zawsze). Powiedzmy, że zapisuję zdanie: Lubię kiwi. To zdanie jest informacją. Ale mogę tę informację zmienić, na : Nie lubię kiwi.Zmieniam informację, ale nie zmienia się kod, jakim się posługuję, bo dalej działam w obrębie łacińskiego alfabetu. Czyli SPOSÓB ZAPISU SIĘ NIE ZMIENIA. Tak samo w wyniku mutacji zmieni się informacja genetyczna (budowa białka), ale nie kod – bo sposób zapisu pozostaje taki sam.
Jaki on jest? Cechy kodu genetycznego
Wśród różnych cech kodu genetycznego (z których chyba zrobię Wam ściągę do pobrania) jest m.in. uniwersalność. Co to znaczy? To znaczy, że ten sam sposób zapisu informacji występuje u większości organizmów. Kod genetyczny jest bardziej uniwersalny niż alfabet łaciński, bo według Wikipedii alfabetem posługuje się około 35% ludności świata. A 100% ludzi na Ziemi ma ten sam kod genetyczny. Mało tego, nasz kod genetyczny jest taki sam jak kod ryb, owadów, bakterii czy nawet wirusów (a ich najczęściej nawet nie zalicza się do organizmów żywych). Różnimy się nie sposobem zapisu, a tym, jakie informacje w nas zapisano.