biologia to życie,  newsy ze świata

Czytnik #3

Cześć! Dzisiaj mam dla Was trochę ciekawych propozycji do poczytania i obejrzenia. Bez większych wstępów – czas na czytnik!

🔹 Pan Tikczer pisze o Pawłowie, warunkowaniu klasycznym i delfinach, a takżewyjaśnia jak zmieniające się otoczenie wpływa na naszą koncentrację. Warto zajrzeć!

🔹Powstała firma, która robi dekoracje ze stabilizowanych roślin, m.in. z mchu! Jako mchomaniaczka stwierdzam geniusz przedsięwzięcia. Spójrzcie tylko, jak to super wygląda.

źródło: gazeta.pl

🔹 Rachel Ignotofsky stworzyła super grafiki przedstawiające kobiety w nauce.

🔹Naukowcy z USA i Korei Południowej po raz pierwszy dokonali naprawy wadliwego genu w ludzkim zarodku. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj.

🔹W końcu przeczytałam Triumf nasion. Wiem, że tytuł może sugerować, że książka jest dla hermetycznej grupy odbiorców, czyli osób z lekkim skrzywieniem na punkcie biologii, ale to tylko pozory. Napisana tak lekko i z humorem, że przeczytałam nawet przypisy końcowe od autora (to pierwsza książka, która mnie do tego skłoniła) – jeśli to nie jest dobra rekomendacja, to ja nie wiem, co jest 😉 Fragment opisu wydawcy:

Zaczynamy dzień od kawy, chodzimy w bawełnianych ubraniach, delektujemy się czekoladą – nie wspominając o zajadaniu nasion w tysiącu innych postaci. Ale znacznie ważniejsze jest to, co jeszcze im zawdzięczamy. Bez nasion prawdopodobnie nigdy nie narodziłoby się rolnictwo, rewolucja przemysłowa przebiegałaby zupełnie inaczej. Poznajcie historię liczącą miliony lat, w której splotły się losy nasion, ludzkiego gatunku i stworzonej przez nas kultury.

 

🔹 Krótka historia rozumu – dostałam tę książkę w prezencie od przyjaciół. Trafili idealnie 🙂 Autor prezentuje niesamowitą wiedzę podaną w bardzo przystępny, lekki sposób. No, i książkę poleca sam Stephen Hawking – z tym nie można dyskutować 😀

Aby zyskać odpowiednią perspektywę na to, gdzie dziś jesteśmy, aby mieć nadzieję na zrozumienie, dokąd zmierzamy, trzeba wiedzieć, skąd przychodzimy. Największe triumfy historii ludzkiej myśli – pismo i matematyka, filozofia naturalna czy inne nauki – przedstawiane są zazwyczaj oddzielnie, jak gdyby nie miały ze sobą nic wspólnego. W ten sposób dostrzegamy drzewa, ale nie las. Takie podejście pomija siłą rzeczy jedność ludzkiej wiedzy. Na przykład rozwój współczesnej nauki – często ogłaszany jako dzieło pojedynczych geniuszy takich jak Galileusz i Newton – nie powstał w społecznej czy kulturowej pustce (…)

 

🔹 Natalia w bardzo rzetelny sposób rozprawia się z mitami na temat antykoncepcji hormonalnej. Cały kanał Pink Candy jest jak najbardziej godny polecenia: porusza tematy, na które (zwłaszcza młodym ludziom) rozmawiać jest trudno, ale mówi w przystępny sposób, bez sztuczności – i jest przy tym studnią merytorycznej wiedzy!

 

Na koniec chciałam przedstawić Wam Kaktusa. Kaktus jest słodki i kłujący, i powoli zaczyna opanowywać mojego instagrama.

Jeśli chcecie się podzielić czymś wartym uwagi do przeczytania / obejrzenia, to koniecznie napiszcie o tym w komentarzach 😉

2 komentarze

  • Pan Tikczer

    http://everlastingflowers.pl/realizacje-2/ jak się zajrzy do tej zakładki, to faktycznie zapiera dech w piersiach!!
    Zainteresował mnie „Triumf nasion”. Po przeczytaniu „Sekretnego życia drzew” uświadomiłem sobie jak bardzo „podstawówkowa” jest moja wiedza o florze, a z drugiej strony jak wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z takich publikacji. Zapisałem sobie tę książkę i może się zmieści do wrześniowych zakupów książkowych (sierpniowe zasoby już wyczerpane 🙂 )

    • Olga

      Sekretne życie drzew też mam na półce, ale Triumf nasion zdecydowanie bardziej złapał mnie za serce. Jestem biologiem, ale rośliny przez dłuższy czas uważałam za te „mniej ciekawe” bo zwierzęta czy bakterie są bardziej dynamiczne 😉 Ale pogłębienie własnej wiedzy w temacie roślin sprawia, że zupełnie inaczej patrzę na świat. Achh skądś znam szybko wyczerpujące się „limity” na książki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *