...
biologia to życie,  jak się uczyć,  jak uczyć,  narzędzia

Gdzie się uczyć fajnych rzeczy? Czyli internetowe platformy do nauki

Wakacje w pełni! Grillowanie, spacery, nabieranie sił.. Tylko żeby nie skończyło się rozleniwieniem i demotywacją do działania! Pozostały wakacyjny czas można całkiem ciekawie (i produktywnie) wykorzystać. Zwłaszcza, że zdarzają się dni, kiedy pogoda nie dopisuje, albo po prostu wolimy zostać w domu niż wmieszać się w tłum turystów na ulicy (to ja, to ja!). Jeśli macie trochę wolnego czasu, możecie nauczyć się czegoś fajnego, nabyć nowe umiejętności, albo rozwinąć pasję.

Gdzie się uczyć fajnych rzeczy w internecie?


Pomijam płatne kursy stacjonarne, warsztaty i masę innych możliwości. Dzisiaj przygotowałam dla Was przegląd miejsc w sieci, które umożliwiają nauczenie (prawie) wszystkiego. A teraz konkrety:

 

 1. Coursea – platforma z darmowymi (w dużej części) kursami, które są dopasowane do naszych potrzeb. Na początek musimy wybrać cel naszej nauki – chcemy zacząć karierę, rozwinąć tę już istniejącą, pogłębić wiedzę, czy uczyć się dla przyjemności? 

 

Możemy wybrać kategorię, które nas interesują i przejrzeć propozycje kursów. Warto zauważyć, że kursy są przygotowywane przez przedstawicieli uniwersytetów i placówek edukacyjnych z całego świata (więc możemy mieć nadzieję, że wiedzą, co mówią). W trakcie kursów zdajemy mini testy, utrwalające naszą wiedzę i pokazujące postęp w nauce, a na koniec, po zaliczeniu egzaminu, możemy uzyskać certyfikat. Dodatkowo, każdy uczestnik może ocenić kurs i napisać recenzję (oceny innych mogą ułatwić podjęcie decyzji, które zajęcia wybrać).

 

Przykładowe tematy:

 • Learning how to learn – czyli uczymy się jak się uczyć, rozumiemy proces jakim jest uczenie się od strony biologii, poznajemy techniki, które mogą nam pomóc usprawnić naukę, i dowiadujemy się mnóstwa ciekawych rzeczy (kurs autorstwa wykładowców University of California)

 

 

 

.

Kursów jest naprawdę dużo, i dotyczą naprawdę szerokiego zakresu tematów: od historii myśli filozoficznej, przez teorię muzyki, psychologię, naukę języków po programowanie.

 1. Udemy – większość kursów jest płatna, a ceny są różne (sporo można znaleźć za 35 zł, często są promocje, więc nie jest to wydatek nie do przeskoczenia). Każda kategoria ma kilka do kilkudziesięciu kursów darmowych – na początek powinno wystarczyć. Tutaj też możemy skorzystać z recenzji użytkowników, dostajemy też certyfikat ukończenia kursu. W ofercie m.in.:

 

 1. Skillshare

Praktycznie wszystkie (poza dosłownie kilkoma wyjątkami, jak New Modern Gothic Calligraphy) są dostępne tylko w wersji premium. Wersja premium (z dostępem do absolutnie wszystkich kursów) kosztuje 15$ miesięcznie. Ale! Na początek dostajemy miesiąc bezpłatnego testowania (potem spokojnie można zrezygnować). A jeśli zarejestrujecie się przez ten link  to dostaniecie 2 miesiące premium za darmo 🙂 Trzeba przyznać – są tu najróżniejsze kursy.

Przykłady:

 1. Copernicus College

To polska platforma, która raczej dostarcza wiedzę niż pogłębia umiejętności. Wykłady polskich (ale nie tylko) naukowców, ebooki – wszystko za darmo. Tematy naprawdę interesujące:

5. Khan Academy

To platforma, z której często korzystam – podsyłam moim uczniom sporo linków do obejrzenia. Możemy oglądać wybrane filmy (sporo z polskimi napisami lub po polsku), albo realizować całe kursy, z ćwiczeniami i testami sprawdzającymi wiedzę. Super rozwiązaniem są testy diagnozujące – możemy rozwiązać test z danej dziedziny, żeby dopasować poziom lekcji – co eliminuje nudę, ziewanie i “ to wiem… nic nowego”. Mimo, że kategorie stanowią tutaj dziedziny naukowe i przyswajamy konkretną wiedzę, znajdzie się coś do obejrzenia dla przyjemności, np.

 • film dlaczego patrzymy na sztukę?
 • Jako biolog polecam też przyjrzeć się rozmiarom komórek 
 • Noo i cały kurs pod tytułem “matematyka dla zabawy i chwały – brzmi szalenie zachęcająco, może ktoś się skusi? 😉

  Podsumowując, dlaczego warto uczyć się fajnych rzeczy w internecie i korzystać z platform z kursami:

 • dostajemy dużą porcję wiedzy, podaną w przystępny sposób
 • na niektóre tematy pewnie nigdy nie natknęlibyśmy się poza internetem, są kursy, o których nie przyszłoby mi do głowy, że mogę ich szukać
 • możemy uczyć się nowych rzeczy, praktycznie i teoretycznie
 • poświęcamy na naukę tyle czasu, ile chcemy
 • mamy dostęp z dowolnego miejsca, dzięki czemu możemy realizować kolejne zadania w piżamie przy kawie, albo na wakacyjnym wyjeździe, kiedy pogoda nie dopisuje
 • naprawdę dużo treści dostajemy za darmo
 • nauczyciele śmiało mogą wykorzystać niektóre z nich podczas zajęć (lub jako prace domowe)
 • każdy znajdzie coś dla siebie
 • z racji tego, że większość treści jest po angielsku – to świetny sposób na szlifowanie języka

 

Ja postanowiłam do końca wakacji zrealizować kilka kursów, bo bardzo odpowiada mi ten sposób przyswajania wiedzy. A że na większości tych platform pojawiają się rekomendacje, czyli propozycje treści powiązanych z moimi zainteresowaniami.. czasem ciężko oderwać się od komputera 😉 Jestem ciekawa, czy korzystacie z takich rozwiązań – jeśli tak, to w jakim celu? Do rozwoju osobistego, rozrywki, nauki czy może wykorzystujecie je w pracy? Jeśli znacie inne tego typu miejsca, to napiszcie o nich – chętnie przetestuję coś jeszcze!

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.