...
biologia to życie,  motywacja

Dlaczego warto uczyć się biologii?

Jedna z osób czytających mojego bloga trafiła na niego przez wygooglowanie hasła „dlaczego warto uczyć się biologii?”. W obliczu potrzeb postanowiłam podjąć wyzwanie i odpowiedzieć na to pytanie… jak najkrócej.

Dlaczego warto uczyć się biologii? Dlaczego warto zadbać o edukację biologiczną mojego dziecka? Powody mogę mnożyć (serio, zapytana na żywo mogę o tym nawijać przez godzinę), ale postaram się wypunktować najważniejsze.

  • Biologia –  (z gr. βίος (bios), 'życie’ i λόγος (logos), 'słowo, nauka’) jest to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i opisywaniem życia. ŻYCIA. Dobrze mieć jakieś pojęcie o życiu, nie sądzicie?

 

  • Funkcja czysto poznawcza – rozumiemy otaczający nas świat. Dlaczego ptaki latają? Dlaczego drzewa zmieniają kolor jesienią? Dlaczego jedne bakterie są dobre a inne mogą nas zabić? Czy człowiek naprawdę pochodzi od małpy?
  • Rozumiemy, jak działa nasz organizm, jesteśmy bardziej świadomi naszego ciała: dlaczego po intensywnych ćwiczeniach bolą mnie mięśnie? Dlaczego po jedzeniu robię się senny? Jak mogę szybko się obudzić? Dlaczego moje serce bije szybciej, kiedy się denerwuję? Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
32H.jpg
Przyznać się, kto ziewnął?
  • Potrafimy lepiej zadbać o swoje zdrowie i rozpoznać oznaki choroby, a co za tym idzie, szybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Wiemy, co jeść, żeby nie mieć anemii, jakie produkty są zdrowe, jak zdrowo się odchudzać, dlaczego należy myć ręce, warzywa i owoce przed jedzeniem, jakie choroby przenoszą się przez drogą kropelkową, a jakie przez krew. Nie boimy się pójść do lekarza, niezależnie czy będzie to psychiatra, gastrolog czy ginekolog. Dzięki temu mamy szansę wyleczyć się szybciej (a wiadomo, lepiej szybciej niż później).

 

  • Świadomie uczestniczymy w procesie leczenia (duży wpływ na nasze zdrowie!). Nie damy wcisnąć sobie antybiotyku na przeziębienie, prosimy o zrobienie antybiogramu u lekarza, rozumiemy znaczenie szczepionek, potrafimy odróżnić prawdziwy probiotyk od chwytu marketingowego..
  • Rozumiemy seks. Badania naukowe wykazały, że osoby, które posiadły w młodym wieku wiedzę na temat bezpiecznego seksu, antykoncepcji i wszystkich konsekwencji, jakie się wiążą ze współżyciem – później rozpoczynają współżycie. Później, nie wcześniej. Paradoksalnie wcześniej zaczynają ci, którzy o wszystkim mają średnie pojęcie (może wynika to z podejścia „jak nie mam się skąd dowiedzieć, to spróbuję na sobie”?). Tak więc warto się edukować – mniej wtedy niechcianych ciąż, równie niechcianych chorób, płaczu i zgrzytania zębów.

 

  • Nie damy sobie wcisnąć kitu w stylu „organiczna woda mineralna, jedyne 5 zł za pół litra!”. Dobrze jest dbać o siebie i swoje ciało, a jeszcze lepiej być przy tym odpornym na marketing żerujący na niewiedzy klientów.
  • Nauka biologii rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe i zdolność analizy zjawisk. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w młodych latach naszego życia, ale nigdy nie jest za późno na rozwój 😉 Dostrzeganie zależności w złożonych schematach, umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków, przewidywanie konsekwencji zdarzeń… przecież to tak potrzebne w życiu! No tak, biologia to samo życie.

 

Powody, dla których warto przybliżyć biologię sobie i innym się nie kończą: jeśli rozumiemy złożoność świata, zaczyna nas on bardziej zachwycać, dążymy do kontaktu z naturą (a to, wiadomo, samo zdrowie i w dodatku uspokaja), lepiej rozumiemy zachowania innych, potrafimy zająć stanowisko podczas dyskusji na temat GMO albo szczepień, uczymy się przy okazji krytycznego patrzenia na otrzymywane informacje i sprawdzania źródeł, które ich dostarczają.

A Wy jakie widzicie plusy uczenia się biologii? Koniecznie dajcie mi znać w komentarzach 🙂

Ps. 1 Aha, jeszcze jedno: warto uczyć się biologii, bo można dobrze zdać maturę i dostać się na  wymarzone studia.

Ps. 2 Jeśli ktoś przegapił, to tutaj można poczytać moją rozmowę o edukacji i biologii z Samantą, autorką bloga Edukacja z pasją 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.