...
książki o zdrowiu psychicznym
Bez kategorii

Książki o zdrowiu psychicznym

10. października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji (z minimalnym poślizgiem) przygotowałam zestawienie książek, które mogą pomóc w zadbaniu o głowę, niezależnie od tego, czy jesteśmy w wieku licealnym, na studiach czy po 30. Lista to mój subiektywny wybór pozycji, dodatkowo zaznaczam, czy dany tytuł jest dostępny na platformie Legimi. Na końcu podrzucam kod, który pozwala testować tę platformę przez 30 dni za darmo. Wszystkie te książki są dostępne w mojej pracowni dla osób, które uczę (wszystkie kupiłam za własne pieniądze).

Czy książka uratuje moje zdrowie psychiczne?


Zaznaczmy na początku, że zdrowie psychiczne to ZDROWIE. I jest to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu, o które warto dbać. Głowa jest częścią ciała tak jak trzustka, noga czy oskrzela, więc choroby związane z biochemią mózgu nie są mniej poważne, niż choroby innych narządów. W przypadku kryzysu psychicznego, pogorszonego samopoczucia/ koncentracji albo jakichkolwiek niepokojących objawów warto skonsultować się z psychiatrą, psychologiem lub nawet lekarzem rodzinnym. Wiem, że osoby poniżej 18. roku życia dostęp do specjalistów mogą mieć utrudniony. Wtedy w kryzysie ratować sytuacje mogą telefony zaufania.

Co do zdrowia psychicznego mają książki? Nie zastąpią terapii ani leczenia farmakologicznego, ale mogą być świetnym wsparciem w odzyskiwaniu równowagi i zdrowieniu.

Subiektywna lista książek dla zdrowia psychicznego

Poniższa lista to książki, które znajdują się w biblioteczce w mojej pracowni, dostępne dla moich uczennic i uczniów. Wszystkie dotykają tematu zdrowia psychicznego z różnych stron, posługują się różnym językiem – tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie polecam! Oczywiście, wartościowych pozycji na pewno jest więcej – jeśli masz coś do polecenia napisz tu w komentarzu, albo w wiadomości na Facebooku czy Instagramie.

  1. Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze Justyna Suchecka. [dostępna na Legimi]

Pierwsza pomoc psychologiczna w pigułce. Co robić, kiedy dotyka mnie kryzys psychiczny, jak pomóc wyjść z niego bliskim? Z książki dowiesz się, dlaczego mówienie że „inni mają gorzej” nie jest dobrym sposobem na pocieszanie kogokolwiek, tak samo jak obietnice bez pokrycia (jak tytułowe zapewnienie). Myślę, że warto przeczytać – jeśli jest się młodym człowiekiem i jeśli ma się z młodymi osobami bezpośredni kontakt.

2. W głowie się poprzewracało Hania Sywula

Książka opisuje wyzwania, jakie stają przed ludźmi w każdym wieku: natłok myśli, tworzenie czarnych scenariuszy, lęki, stres w kontaktach z innymi ludźmi, zaburzona samoocena.. W przystępny sposób opisuje jak działa głowa, że dochodzi do takich trudności i daje konkretne  rozwiązania – masę ćwiczeń, które mogą pomóc w poukładaniu sobie w głowie. Można przyjrzeć się swoim przekonaniom, wyłapać swoje błędy poznawcze i rozprawić się z nimi metodami, które są wykorzystywane także w psychoterapii.

3. Przewodnik po emocjach Anna Cyklińska

To zaskakujące, jak często nie potrafimy nazwać emocji, które czujemy! Książka opisuje 20 podstawowych emocji, uczy je rozpoznawać (nie tylko u siebie) i nazywać. Opowiada też o tym, co się dzieje z emocjami, jeśli nie zostaną wyrażone, a zamiast tego są tłumione i zmiatane pod dywan. W książce znajdziesz ćwiczenia, które pozwolą oswoić temat emocji, praktykować uważność.

4. Psycho-logika Dean Burnett [dostępna na Legimi]

Książka napisana przez neurobiologa. Wyjaśnia, skąd się biorą zaburzenia psychiczne i na czym polegają. Dlaczego bardzo często tym zaburzeniom (lękowym, depresyjnym) towarzyszą objawy fizyczne? Burnett zestawia wyniki badań z opowieściami osób, które doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym. Kilka osób po przeczytaniu tej książki powiedziało, że przyniosła im ulgę i zdjęła z nich presję.

5. Dary niedoskonałości Brené Brown

Książka – plasterek na serce perfekcjonistek, osób z zaniżoną samooceną i zawyżonymi standardami, które zawsze czują, że są nie dość dobre. Autorka proponuje, żeby akceptować swoje niedoskonałości i traktować je jako nieodłączny element bycia człowiekiem. Jest szansa że po przeczytaniu tej książki zaczniesz patrzeć z większą wyrozumiałością i współczuciem nie tylko na innych, ale i na siebie.

6. Dieta dla zdrowia psychicznego Naidoo Uma [dostępna na Legimi]

To pozycja opisująca rzadko poruszany aspekt zdrowia psychicznego: zdrową dietę. Jak to, co jemy może wpływać na nasze samopoczucie? Tu kluczowym aspektem jest mikrobiota jelitowa, czyli mikroorganizmy z naszych jelit. Mają one szalenie istotny wpływ na nasz układ nerwowy! Każdy rozdział książki poświęcony jest innej dolegliwości: mamy tu m.in. depresję, zaburzenia lękowe, ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Autorka wskazuje pomocne w każdym przypadku składniki diety i produkty, których lepiej unikać. Wszystko poparte badaniami naukowymi. Są też przepisy!

7. Jesteś kimś więcej, niż myślisz dla nastolatków Lisa M. Schab [dostępna na Legimi]

Podtytuł tej książki to „przegoń chmury samokrytyki i odkryj swoją wrodzoną wartość” – i w zasadzie nie potrzeba tu więcej opisu. Książka występuje też w wersji dla dorosłych i w obu wersjach pomaga budować poczucie własnej wartości i uwierzyć w siebie. Akceptować słabości i doceniać swoje mocne strony. Mamy tu aż 80 ćwiczeń!

To na pewno nie wszystkie godne polecenia książki mówiące o zdrowiu psychicznym. Jeśli znasz jakiś ciekawy tytuł – koniecznie się podziel! Tu w komentarzu, na FB albo Instagramie.

A jeśli chcesz przetestować Legimi i przeczytać którąś ze wspomnianych przeze mnie pozycji, to mam kod na 30-dniowy okres próbny (dla nowych użytkowników)- wystarczy zarejestrować się z tego linku. To nie jest współpraca reklamowa – jeśli ktoś zdecyduje się przedłużyć abonament poza te 30 dni, to do mojego konta dopiszą się bezpłatne 2 tygodnie czytania. Spieszę też donieść, że często kody na miesiąc czytania z Legimi rozdają też miejskie biblioteki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.