...
nowe wydanie podręcznika Biologia Campbella
jak się uczyć,  narzędzia

Biologia Campbella i matura z biologii – czy warto?

Spieszę Państwu donieść, że pojawiło się nowe, poszerzone wydanie Biologii Campbella.
Tej książki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to świetna pozycja dla osób, które lubią biologię, chcą poszerzać horyzonty, czy przygotowują się do matury. Jeśli zastanawiacie się, co nowego może być w podręczniku do biologii, to już wyjaśniam:  pozycja została wzbogacona m.in. o najnowsze osiągnięcia i wyniki badań, szczególnie w zakresie ewolucji, genetyki oraz ekologii.  To tematy, które na maturze z biologii są absolutnie zawsze, więc warto być na bieżąco. Zdaję sobie sprawę, że objętość (1400 stron) może lekko przerażać, ale spójrzmy na to z innej strony:

  • masa nowych, ciekawych badań naukowych, opracowanych w przystępny sposób
  • świetne schematy  i ilustracje z odpowiednim opisem pozwalają zrozumieć procesy, jak i omawiane w nich doświadczenia (wiecie, że na podstawie tych schematów bazują niektóre zadania maturalne?)
  • ćwiczenie umiejętności naukowych – podręcznik pozwala przećwiczyć stawianie hipotez czy wniosków,
  • ćwiczenie interpretacji danych – kluczowa umiejętność w dzisiejszych czasach
  • podsumowanie najważniejszych wiadomości i możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z danej partii materiału na końcu każdego rozdziału
  • tworzenie powiązań – to chyba mój ulubiony element w Biologii, pozwala na łączenie treści różnych działów, dzięki czemu oddychanie komórkowe zachodzące w mitochondriach zaczyna się wiązać z funkcjonowaniem naszych mięśni. Takiego holistycznego rozumienia biologii wszystkim nam życzę <3
biologia Campbella - zaprezentowane podsumowanie wiadomości w podręczniku

Jak się uczyć z Biologii Campbella?

Nie musicie czytaj tej książki od deski do deski. Możecie czytać poszczególne rozdziały, wyrywkowo. Możecie wybierać treści, które Was interesują (np. zgodne z wymaganiami maturalnymi). Dzięki obszerniejszemu omówieniu zyskujecie szerszy kontekst, który często jest niezbędny do zrozumienia bardziej zawiłych procesów czy trudniejszych pojęć (szerszej perspektywie w przyswajaniu wiedzy pisałam tutaj) I wbrew pozorom, nie jest tak, że więcej informacji to trudniejsze do zapamiętania – trudniej zapamiętać nam suche informacje wyciągnięte z szerszej perspektywy i wypunktowane. Ta metoda (listy, wypisywanie, hasłowe informacje) jest świetna do powtórki, nie do nauki.

Czy Biologia Campbella przygotuje mnie do matury z biologii?

Często ludzie pytają, jaką książkę do przygotowania do matury polecam. I zawsze, z czystym sumieniem polecam tę. Zdaję sobie sprawę, że to spory jednorazowy wydatek. Jednak jeśli macie kupić 3 części średniego repetytorium albo tę 1 książkę, stanowczo doradzam Biologię Campbella. Jest świetnym narzędziem, zarówno jeśli idzie o wartość merytoryczną i aktualność wiedzy, oprawę graficzną, jak i pod względem dydaktycznym. Ta książka jest zaprojektowana tak, żeby pomagała się uczyć. Z oczywistych względów (objętość!) nie polecam zostawiać lektury na ostatni miesiąc przed maturą.

biologia Campbella i matura z biologii

Czy Campbell na półce gwarantuje świetnie zdaną maturę z biologii? Nie! Trzeba go jeszcze używać. Czytać, sprawdzać się, wracać do treści. Powtarzać, utrwalać i sprawdzać wiedzę. Oprócz wiedzy potrzebujemy wyćwiczyć sobie pewne umiejętności (analityczne myślenie, wyciąganie wniosków, formułowanie złożonych odpowiedzi). Jednak ta książka może realnie pomóc się do matury przygotować. Poświęćcie jej tylko czas i zaangażowanie! Jeśli szukacie wskazówek odnośnie nauki to tutaj jest kilka. A może macie już Biologię? Lubicie z nią pracować? Dajcie znać!

Tutaj możecie zapoznać się ze spisem treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.