...
biologia to życie,  jak uczyć

Jak wspierać osoby LGBT?

Na początku ustalmy fakty: jesteśmy różni. Różnimy się od siebie bardzo i ta różnorodność jest naszą cechą wspólną. Wiecie, mimo podobieństwa DNA nie ma dwójki ludzi którzy byliby identyczni (nawet bliźnięta jednojajowe różnią się spontanicznymi mutacjami i modyfikacjami epigenetycznymi). I wiecie co? TO BARDZO DOBRZE. Wszystkie osoby, które uczyłam, dobrze znają zdanie jakie powtarzam do znudzenia: różnorodność to siła i nieoceniona wartość dla każdego gatunku. Mało tego, oni potrafią prawdziwość tego zdania uzasadnić. Uczymy się na lekcjach o tym, dlaczego różnorodność jest kluczowa dla przetrwania gatunku. Jakie są rodzaje zmienności i z czego wynikają. Bardzo chciałabym, żeby wszyscy obywatele naszego kraju byli tak mądrzy jak osoby, które uczę.

Pomyślałam, że byłoby dobrze powiedzieć co nie co o tym, jak można wspierać osoby LGBT+, które (zwłaszcza ostatnio) mają coraz trudniej. Od razu zastrzegam: nie jestem specjalistką, nie jestem przeszkolona, jestem w związku z mężczyzną, więc problem dyskryminacji na tym tle mnie bezpośrednio nie dotyczy. Ale postanowiłam zrobić to, co umiem najlepiej: pomóc trochę w edukacji i podpowiedzieć, gdzie szukać ewentualnych rzetelnych informacji czy opracowań. Zawsze łatwiej zerknąć na taką listę niż szukać samemu (choć i do tego wszystkich zachęcam!). 

Na początek: gdzie szukać informacji o LGBT+? Materiały dla wszystkich.

Przede wszystkim polecam stronę Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Zakładka Orientuj się zawiera najczęstsze pytania dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i osób LGBT+. Super dawka wiedzy na wstęp, żeby się zorientować co i jak. Konkretne wskazówki, gdzie szukać pomocy, jak można pomóc. 

Kolejne miejsce to kampania przeciw homofobii. Organizują kampanie społeczne, warsztaty dla szkół, prowadzą badania. Ich strona jest także dobrym źródłem newsów związanych z tęczową społecznością.

Jak wspierać osoby LGBT?

tytułowa strona poradnika o którym piszę / źródło: https://kph.org.pl/

Jest taki świetny poradnik “Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT”. Do pobrania tutaj. Krótki, ale konkretny. W dużym skrócie chodzi o to, żeby się edukować (stąd ten mój post), reagować na homofobię, otwarcie wspierać i mądrze głosować podczas wyborów.

Kto działa w okolicy?

Strona Mówię jak jest zawiera spis organizacji działających na rzecz równości, wspierających osoby LGBT lub edukujących czy walczących z dyskryminacją. To tak gdybyście szukali kogoś, kto działa w pobliżu. 

Badania i opracowania na temat LGBT

Dla mnie najistotniejsza część dzisiejszego wpisu. Przed organizowaniem jakichkolwiek akcji wsparcia czy niesienie pomocy dobrze jest zrobić research. Poniżej wrzucam linki do publikacji, które można pobrać za darmo.

  • Warszawskie licea przyjazne dla osób LGBTQ+ – raport z badań, autorem jest Dominik Kuc (29 str.). Polecam zwłaszcza osobom, które są przekonane że społeczność LGBT jest niewielka a argumentują to słynnym “ja to nie znam żadnego geja”. No to większość, bo 90% licealistów z Warszawy zna przynajmniej jedną osobę homo- lub biseksualną W SWOJEJ SZKOLE (to ważne, nie “zna w ogóle” tylko w swojej szkole. A 47% tej grupy badanych zna 4 lub więcej takie osoby w swoim liceum.
  • Wokół dyskryminacji. Materiały edukacyjne pod redakcją Agnieszki Florczak (116 str.) Publikacja podzielona na rozdziały dotyczące stereotypów, mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Zawiera dodatkowe materiały trenerskie dla nauczycieli.

To tyle ode mnie. Jeśli znacie dobre źródła, z których wszyscy mogą się uczyć o tolerancji, to piszcie w komentarzu. Wierzę w to, że dobrych ludzi jest więcej, tylko ci źli głośniej krzyczą. Ale to przecież da się zmienić. Wierzę też w to, że w szkole jest milion okazji do tego, żeby uświadamiać, jak ważna jest różnorodność i tolerancja dla odmienności. Że są okazje, żeby rozmawiać o skutkach tego, co zaczynało się od słów a kończyło na pogromach. I wierzę w to, że nauczyciele potrafią i chcą to robić. Trzymajmy się wszyscy.

Jeszcze całkiem na koniec, chciałam przypomnieć: jeśli potrzebujesz porozmawiać, doświadczas dyskryminacji albo po prostu masz ciężki czas, nie bój się prosić o pomoc. Poniżej zostawiam namiary na telefon zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich – Stowarzyszenie Lambda Warszawa zapewnia anonimowe i profesjonalne porady.

fragment strony Stowarzyszenie Lambda Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.