...
jak się uczyć,  jak uczyć,  mnemotechniki

Jak zmapować pamięć? Mapy myśli.

Mapowanie myśli (ang. mind mapping) to szczególny rodzaj notowania opracowany przez brytyjskich naukowców Tonny’ego i Barry’ego Buzana. Metoda ta pozwala na podniesienie efektywności pracy, ułatwienie i przyspieszenie procesu nauki. Na dokładkę pobudza naszą kreatywność, sprawia, że patrzymy na problem „szerzej” i ułatwia powiązanie nowych informacji z naszą wiedzą o świecie (co sprzyja efektywnej nauce). Może więc warto spróbować?

17.jpg

Według badaczy, tradycyjnie sporządzane notatki aktywują głównie lewą połowę mózgu (odpowiada za myślenie logiczne, liniowość, słowa i liczby). Mapy myśli oprócz słów i liczb wykorzystują jeszcze kolory, symbole i rysunki oraz wszelkie skojarzenia. Dzięki temu angażuje obie półkule mózgowe, pobudza do działania i czyni proces notowania nieco.. przyjemniejszym. 🙂 Co ważne: mapa myśli jest maksymalnie spersonalizowana – stworzona przez jedną osobę oddaje sposób myślenia, skojarzenia i rzeczy najistotniejsze dla twórcy.

Jak to się robi? 3 kroki

 

 1. Potrzebujesz czystej kartki papieru (nie w kratkę i nie w linię), rozmiaru minimum A4. Połóż ją poziomo.
 2. Na środku umieszczasz główny temat – może to być słowo, wyrażenie, obraz – to zależy od Ciebie
 3. Od głównego tematu tworzysz odgałęzienia – to będą drogi do podtematów, coraz bardziej szczegółowych zagadnień

Teraz garść dodatkowych zasad:

 • używaj słów- kluczy zamiast długich zdań. Zapisanie treści przy pomocy haseł znacznie skróci notatki, wyeliminuje niepotrzebne słowa i zmusi Cię później do myślenia podczas powtarzania informacji zamiast bezmyślnego przebiegania wzrokiem po linijkach tekstu. To dużo wydajniejsze!
 • każde słowo-hasło powinno znajdować się na linii (jedna gałąź= jeden temat)
 • używaj kolorów- to poprawi czytelność mapy, pozwoli na wyodrębnienie tematów (jeden kolor = jeden temat) i zaangażuje prawą półkulę mózgu. Możesz używać zakreślaczy, cienkopisów kredek, na co tylko masz chęć. Poza tym, kto nie lubi kolorowych notatek?
 • stosuj obrazki, symbole, a także wykresy (jeśli są naprawdę istotne)
 • nie bój się skojarzeń – nawet, jeśli w tym kontekście znaczą coś tylko dla Ciebie. To Twoja mapa! Im bardziej intuicyjnie będziesz się po niej poruszać, tym łatwiej będzie Ci się z niej korzystać.
 • nie zniechęcaj się. Może na początku nie będziesz zadowolony ze swojego dzieła, ale z każdą kolejną mapą nabierzesz w prawy (w robieniu jak i korzystaniu z niej).
 • jeśli wolisz pracować przy kompie, wykorzystaj program umożliwiający tworzenie map myśli, np MindMeister w sieci jest ich sporo, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
mapy_myśli.png
To mapa myśli na temat map myśli stworzona przeze mnie w programie MindMeister w 15 minut. Może nie jest idealna, ale hej, to było 15min z zupełnie nowym programem!

Po co to wszystko? 

 • Taki sposób umożliwia szybkie zanotowanie treści – nie piszemy pełnymi zdaniami tylko hasłowo (kolorami i podkreśleniami możemy się zająć na końcu).
 • Możemy dopisywać nowe treści, bez konieczności tworzenia nowych notatek.
 • Dużo łatwiej w ten sposób uchwycić zależności między poszczególnymi zagadnieniami (nasze rozgałęzienia). Ważne połączenia mogą ilustrować strzałki.
 • Zastosowanie słów, obrazów, kolorów oraz ich wzajemnych przestrzennych zależnośći jest atrakcyjniejsza dla naszego mózgu. Jeśli ze słowem połączymy rysunek niosący ze sobą konkretne skojarzenie, dużo łatwiej będzie nam później takie informacje odkopać z pamięci (zostaną zapamiętane na kilku poziomach).
 • Ten sposób pozwala na połączenie nowych treści z naszą wiedzą o świecie, czyli zakotwiczenie nowości w czymś już nam znanym. To bardzo ważne, bo wiedza wyrwana z kontekstu szybko staje się dla naszego mózgu pozbawiona sensu (nie ma jak jej połączyć z resztą informacji) i zapominana.

 

Mapy myśli – zastosowanie

Nauka

Możesz tworzyć notatki na zajęciach/ wykładach, streszczać rozdział z książki czy konkretne zagadnienie. Dzięki tak przygotowywanym notatkom łatwiejsze stanie się powtórzenie nawet większych partii materiału (przy pierwszym podejściu czytasz mapę i przypominasz sobie informacje, sprawdzasz to, czego nie pamiętasz i dopisujesz do mapy). Pozwoli to też na ogarnięcie całości zagadnienia i połączenie go z innymi procesami.

Prezentacje

Nieważne, czy szkolne czy biznesowe. Możesz w ten sposób zaplanować swoją prezentację, zgrupować informacje, które chcesz przekazać. Mapa myśli może być w tym wypadku tylko szkicem, ale niekoniecznie: sprawdzi się też jako sama prezentacja. W ten sam sposób możesz zaplanować wypracowanie, artykuł, ważne spotkanie w pracy..

Praca

Mapy myśli stosowane są w zespołach podczas burzy mózgów, planowania projektów, kreatywnego rozwiązywania problemów..

 

Mapy myśli mogą być dobrym narzędziem do pracy i nauki. Tylko od nas zależy jak będą szalone, na ile przydatne, szczegółowe i bogate w treści. Jeśli notowanie linijka pod linijką jest usypiające i monotonne, to może warto spróbować innej metody?

Ja używam tej techniki do przygotowania zarysu prezentacji, tekstów i planowania pracy. Osobiście wolę mazać ręcznie, wtedy czuję większą kontrolę nad wszystkim. Dajcie znać, czy mapowanie u Was też się sprawdza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.