...
do pobrania,  jak się uczyć,  jak uczyć,  mnemotechniki,  narzędzia,  powtórka

Mitoza i mejoza – powtórka do matury i darmowe fiszki do nauki do pobrania

Cykl komórkowy oraz dwa najczęściej spotykane podziały komórki – mitoza i mejoza – są obowiązkowym punktem podczas powtórek do matury z biologii. Ostatnio często wałkuję ten temat z moimi uczniami, postanowiłam więc zebrać trochę ciekawych materiałów w jednym miejscu 🙂

Jeśli macie problem z zapamiętaniem kolejnych faz mitozy czy mejozy, wcześniej pisałam o sposobach na ich skuteczne zapamiętywanie. Jeśli chcecie zgłębić temat i utrwalić wiadomości, poniżej zamieszczam kilka filmów. Materiały, które tu zamieszczę są produkcji Khan Academy, możecie być spokojni o ich wartość merytoryczną (bo przecież chcemy się uczyć z rzetelnych źródeł).

Cykl komórkowy:

Mitoza:

Mejoza:

Oprócz tego wpadłam na pomysł przygotowania fiszek, które ułatwią przypomnienie, utrwalenie lub po prostu naukę tego materiału. Sprawdzą się jako urozmaicenie zajęć (w moim przypadku korepetycji) albo powtórka do matury (mam nadzieję, że mniej bolesne niż kolejne strony podręcznika). Użycie dowolne: można wymieszać je wszystkie, a potem rozdzielić odpowiednio obrazki na mitozę i mejozę, układając chronologicznie losy komórki, można sprawdzać się na wyrywki odgadując poszczególne fazy na podstawie obrazka (są takie zadania na maturach!) albo po prostu, traktować jak zwykłe fiszki do powtórki materiału. Wystarczy wydrukować dwustronnie (najlepiej na grubszym papierze), wyciąć i działać.

fiszki podział komórkowy

Pamiętajcie, żeby podczas nauki zwrócić uwagę na:

  • różnice i podobieństwa między mitozą i mejozą,
  • ilość materiału genetycznego i chromosomów w poszczególnych fazach,
  • a także efekt końcowy: podczas mitozy powstają 2 komórki potomne o DNA identycznym z komórką macierzystą; mejoza pozwala na otrzymanie 4 komórek o połowę mniejszej ilości materiału genetycznego!

Jeśli ten wpis uważacie za przydatny, albo skorzystacie w jakiś sposób z przygotowanych ze mnie materiałów – udostępnijcie tę notkę na facebooku – dla Was to tylko jedno kliknięcie, a ja będę szczęśliwą Olgą – no i może dzięki Wam skorzysta ktoś jeszcze przy powtórce 😉 Chętnie też dowiem się co myślicie o tego rodzaju powtórkach – uważacie to za miłą odmianę, czy stratę czasu – skoro i tak jest tyle na głowie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Ps. Wpis w nieco rozszerzonej formie został opublikowany na portalu easymatura.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.