...
do pobrania,  jak się uczyć,  jak uczyć,  mnemotechniki,  motywacja,  narzędzia

Ucz się jak dziecko, czyli szybko i skutecznie [naukowe kolorowanki do pobrania!]

Jakiś czas temu pisałam o tym, że uczymy się od pierwszych dni naszego życia (przeczytaj: fizjologia uczenia się). Zauważyliście kiedyś, jak szybko uczą się dzieci? W pierwszych latach ich życia nauka jest po prostu odkrywaniem świata – co wcale nie jest łatwe, bo trzeba opanować sposób poruszania się, komunikację z innymi osobnikami (a polski to jeden z trudniejszych języków) i wiele innych cennych umiejętności. Potem jest szkoła i kolejne podstawy: pisanie, czytanie, wykształcenie umiejętności manualnych (wycinanie, rysowanie itp).. Na początku podstawówki, mimo że system szkolny jest wtedy całkowitą nowością dla młodych uczniów, niewiele dzieci ma problemy w nauce, większość chętnie chodzi do szkoły. W sumie trudno się dziwić: kolorowe klocki, kredki i farby – w takiej nauce jest dużo zabawy i radości. A co z gimnazjum, liceum?

Nauka nie może być nudna

Dużo książek, zeszytów, kolejne strony podręcznika do przeczytania – to jest konieczne, bo musimy przyswajać innego rodzaju wiedzę i w nieco innej formie, niż pierwszoklasiści. Tylko mam wrażenie, że często utrudniamy sobie cały proces: próbując monotonnie powtarzać zdania z książki, ucząc się na pamięć.. to wszystko zniechęca nasz mózg do pracy, więc efekty są gorsze (przeczytaj: Jak zmotywować się do nauki). Krótko mówiąc: kiedy nasz mózg jest zainteresowany tematem i mamy pozytywne nastawienie – chłoniemy wiedzę jak gąbka. Jeśli jesteśmy znudzeni, zestresowani i próbujemy na siłę wtłoczyć coś sobie do głowy – mamy problem. Do tego podręczniki: masa informacji, na stronie tekst jest wyróżniony kilkoma kolorami, kolorowe ramki, różne rodzaje fontów – to, co miało treść uczynić przejrzystą i atrakcyjną dla oka, często działa odwrotnie: wprowadza chaos, treść staje się mniej czytelna, a my dostajemy oczopląsu.

naukowe kolorowanki do pobrania

 

A co, jeśli nasza nauka mogłaby bardziej przypominać tą zapamiętaną z dzieciństwa? Wiecie, kredki, radość i chłonność umysłu? Nawet, jeśli początkowo jesteście sceptyczni – warto spróbować, bo można tylko zyskać. Jakiś czas temu na rynku pojawił się.. atlas anatomiczny do kolorowania (możecie go znaleźć tutaj). To najprawdziwszy atlas anatomiczny, zawiera mnóstwo informacji, tylko schematy budowy naszego ciała są czarno-białe, do pokolorowania. Samodzielne kolorowanie wymaga od nas dokładnego przyjrzenia się poszczególnym elementom i ułatwia ich zapamiętanie. Dodatkowo zabawa kredkami dla większości będzie raczej przyjemnością, niż obowiązkiem. Poza tym lepiej poświęcić czas na pokolorowanie schematu niż po prostu na gapienie się na niego, prawda?

Dodatkowym bonusem są korzyści płynące z kolorowania – taki powrót do dzieciństwa relaksuje nas i wycisza, przestawia nasze fale mózgowe na korzystniejszą częstotliwość (artykuły na temat korzyści z kolorowania znajdziecie np tu i tu).

 

Nie tylko anatomia!

Przygotowałam dla Was kolorowanki działające na podobnej zasadzie – związane z budową komórki roślinnej i zwierzęcej. Schematy mają miejsce do podpisania poszczególnych elementów, każdy z nich można oczywiście zaznaczyć innym kolorem.

kolorowanki

Dajcie znać, co sądzicie o takim sposobie nauki i o kolorowankach w ogóle. Jeśli skorzystaliście z tego artykułu – zróbcie to dla mnie i udostępnijcie go dalej, np na facebooku. Będę wtedy wiedziała, że moja praca była przydatna 😉

One Comment

  • Tomek

    Mega!
    Jestem wzrokowcem i obrazki bardzo, ale to bardzo pomagają mi w nauce. Często podkreślam istotne dla mnie zagadnienia czy to w podręczniku czy we własnych notatkach. Dotychczas wpatrywałem się w obrazki z mojego podręcznika czy Biologii Campbella, jednak tak jak to napisałaś wcześniej warto przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i dobrze mieć coś do kolorowania Jeśli masz chęci i czas możesz czasami wklejać tego typu pliki do pobrania. =)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.