...
jak uczyć,  narzędzia,  newsy ze świata,  organizacja

Darmowe aplikacje dla nauczycieli – narzędzia Google

Potrzebujemy narzędzi do pracy – przygotowujemy materiały dla uczniów, karty pracy, sprawdziany  i ogólnie chcemy, żeby nasze zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne i efektywne. W końcu uczeń zainteresowany to uczeń zapamiętujący (albo chociaż ze zwiększoną szansą na zapamiętanie). Kilka całkiem przydatnych narzędzi dostarcza nam Google. Oto przykłady bezpłatnych aplikacji dla nauczycieli.

  1. Google Docs (+ dodatki)

Google Docs, podobnie jak drive to podstawowy pakiet dołączony do każdego konta Google, czyli może z nich korzystać każdy użytkownik gmaila – nic nowego. Plusów jest wiele: dokumenty zapisujemy w chmurze, więc nie zapychamy sobie miejsca na dysku komputera, ponadto mamy do nich dostęp z każdego urządzenia z dostępem do internetu. Warto sprawdzić, jakie przydatne dodatki można zainstalować, żeby jeszcze zwiększyć nasze możliwości.

Gliffy diagrams – pozwala na tworzenie diagramów typu flow chart, zapisywanie ich osobno i wklejanie do dokumentów. Mamy do wyboru całkiem sporo edytowalnych kształtów (ramki, strzałki) i gotowych motywów kolorystycznych. Możemy udostępniać stworzone diagramy innym użytkownikom (przez dodanie adresu         e-mail), dodawać komentarze do poszczególnych elementów albo po prostu pobrać gotowy plik na dysk.

Open cliparts – baza darmowych clipartów, otwiera się w oknie edycji bieżącego dokumentu

Extensis fonts – podstawowa wersja Google docs nie zachwyca ilością dostępnych fontów – jest ich zaledwie kilka. Ten dodatek zapewnia nam dużo większy wybór.

Pictograph – pozwala na tworzenie własnych grafik i wklejanie ich do edytowanego dokumentu lub zapisanie na dysku.

Word cloud – pozwala na tworzenie chmur wyrazów z edytowanego dokumentu, możemy wybrać paletę kolorów i dowolnie edytować słowa

2.  Google Classroom

Świetne narzędzie dla wszystkich (pomijam oczywistość pracy w szkole), którzy pracują z grupami, lub wieloma osobami. Tworzymy klasy, w obrębie których wyznaczamy poszczególne lekcje lub działy tematyczne. Do każdej takiej lekcji możemy dodawać zadania do wykonania, pytania do uczniów lub udostępnić pliki z komputera (lub z Google drive). Ja moim uczniom podsyłam linki z filmikami na YouTube, linki do KhanAcademy (w KA jest opcja udostępnij przez Google Classroom) i dodatkowe materiały do powtórki. Super opcją jest też punktacja – za wykonanie każdego zadania (obejrzenie filmu, odpowiedź na pytanie, rozwiązanie zadania) możemy przyznawać punkty. No i widzimy indywidualne postępy poszczególnych osób.

3. Google expeditions

Rzecz absolutnie wspaniała, którą się cieszę jak dziecko. Wirtualna rzeczywistość stwarza ogrom możliwości w wielu dziedzinach, także w edukacji. Google daje nam narzędzie, dzięki któremu możemy zabrać całą klasę na wycieczkę na rafę koralową, muzeum ewolucji czy do wnętrza komórki. Dla nauczycieli biologii jest model anatomiczny człowieka – możemy obejrzeć każdy układ osobno, w naturalnej wielkości, z każdej strony. Jeszcze więcej możliwości mają nauczyciele historii, geografii czy wiedzy o kulturze – ekspedycji jest naprawdę sporo. Jedyne czego potrzebujemy, to smartfony z dostępem do internetu, ale to raczej nie stanowi problemu. Gogle do VR możemy kupić za 10 zł albo spróbować wykonać samodzielnie 🙂

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.